Mesto mincí (#cestopisyBrmbolca)

Zavítal si už niekedy do jedného z najbohatších miest Uhorska?

Pred nedávnom som na svojich potulkách po Slovensku navštívil mesto Kremnicu, ktorá je známa hlavne pre jej povestné zlaté dukáty, patriace medzi najobľúbenejšie platidlá v Európe.

V meste sa nachádza niekoľko pamiatok, ktoré sa oplatí navštíviť. Hlavnou dominantou Štefánikovho námestia je hrad s gotickým kostolom sv. Kataríny so svojou pýchou, hradným organom. No najviac moju pozornosť upútala Hodinová veža a budova najstaršej mincovne na svete založenej v roku 1328. Mincovňa v Kremnici ešte stále razí mince. Okrem nich vyrába aj medaile, plakety, odznaky, prívesky, kravatové spony, štítky, vyznamenania, primátorské reťaze, rády a iné. V rámci mincovne je možná prehliadka, na ktorú je potrebné dopredu sa nahlásiť. Pri jej návšteve si môžete vyskúšať razenie mincí.

Námestie v Kremnici

Kremnický hrad

Ak by ste predsa len nemali chuť na obdivovanie pamiatok a skôr máte radi turistiku, Kremnica je na to ako stvorená, jej nádherná príroda vás jednoducho očarí. Isto teda absolvujte turisticko-náučný chodník „Zelená cesta“ s prírodovedným zameraním, ktorý je dlhý len 8,9 km, čo vám bude trvať cca 4 hodiny, s 8 informačnými zastávkami. Je zvládnuteľný aj pre menšie deti.

Nemal som úplne možnosť prezrieť si všetko, no príroda ma jednoznačne očarila a isto do Kremnici zavítam opäť. Však už len pohľad zo železničnej zástavky stojí za to.

S láskou

Tvoj Brmbolec