Život na YFJ

Tento rok sa YFJ 2022 (Youth for Jesus) konalo na Slovensku, v mestách Trnava a Piešťany a trvalo dva týždne, od 8.7. 2022 do 24.7. 2022. Pre mňa to bol úžasne strávený čas a teraz vám o ňom poviem…

Čo sa týka programu, bol veľmi rôznorodý a každý si tam vedel nájsť to svoje. Či už to boli workshopy, skupinky, Dni zdravia, prednášky, chvály alebo spoznávanie nových ľudí na rôznych aktivitách, hranie hier v telocvični alebo prechádzky, kde s tiež dali nadviazať nové priateľstvá. 

Každé ráno sme mali skupinky, kde sme sa mohli spoločne zdieľať a rozprávať na rôzne témy. Skupinky boli pre mňa super v tom, že sme tam mohli spoznať nových priateľov, s ktorými sme si začínali deň. Počas skupiniek sme preberali rôzne témy, zdieľali sme sa so svojimi zážitkami a skúsenosťami alebo sme hrali hry k daným témam.                                                                                                  

Po skupinkách sme sa stretávali v spoločenskej miestnosti, kde sme začínali deň chválami a piesňami. Bol to úžasný zážitok vidieť a byť súčasťou toľkých mladých ľudí chváliacich Boha. Piesne a chváli vo mne zanechávali úžasný povznášajúci pocit a cez piesne sme mohli vnímať Božiu prítomnosť.

Tak ako každý rok, aj tento sme organizovali Dni zdravia v mestách Trnava a Piešťany. Po príchode na určené miesto sme rozložili a nachystali stánky. V každom stánku sme boli minimálne dvaja a tí, ktorí v stánkoch neboli, pomáhali ako „tykadlá“, oslovovali okoloidúcich ľudí a pozývali ich navštíviť stánky a prednášky.                  

V stánkoch sa mohli ľudia dozvedieť niečo viac o zdravom životnom štýle, duchovných hodnotách, mohli si od nás zobrať niake knihy, merali sme im vitálne funkcie, alebo sa s nami mohli len tak porozprávať. Tešilo ma, keď som mohla vidieť toľko úsmevov na tvárach ľudí, ale aj prekvapených výrazov, prečo to robíme, ale naopak aj veľkého obdivu.                                                                                          

Jednou z vecí, ktoré sa mi na Dni zdravia páčia je aj to, že sa tu dokáže zapojiť extrovert ale aj introvert. Pre mňa ako introverta robí niekedy (dosť často) problém rozprávať sa s ľuďmi, preto som väčšinu času trávila v stánkoch kde sa „toho moc nedeje“ a s ľuďmi sa až tak rozprávať netreba. Väčšinu času som teda trávila pri meraní vitálnych funkcií, kde som aj napriek tomu mohla stretnúť veľa rôznych a odlišných ľudí, z ktorých každý jeden mal svoj vlastný príbeh a prežíval niečo iné. Neskôr som sa odhodlala (samozrejme s pomocou vedúcich) vyskúšať si aj niečo, kde som musela vyjsť z vlastnej komfortnej zóny, to boli napríklad „tykadlá“. Keď som sa prihlasovala na YFJ, išla som tam s tým, že na  „tykadlá“ sa necítim a radšej budem robiť hocičo iné, ale nakoniec mal Boh so mnou iné plány. Som si istá, že Boh si nás vie využiť rôznym spôsobom a niekedy musíme podstúpiť „riziko“ a vystúpiť so svojej bezpečnej zóny, aby si nás vedel použiť. Len On vie, čo zvládneme a nikdy by nám nedal niečo, čoho nie sme schopní.

Ďalšie dni, utorky a štvrtky, boli pomenované aj ako ADRA dni, cez ktoré sme sa zapojili na rôzne dobrovoľnícke aktivity, či už pomáhať baliť balíčky pre Ukrajinu, upratovanie skladu, aktivity pre seniorov, úprava mestských častí, maľovanie spoločenských priestorov, plotov alebo nábytku, umývanie okien a ďalších. Okrem toho nás čakali workshopy a tematické skupinky na osobný a duchovný rozvoj. Workshopy boli na témy Apologetika (obrana viery), 5 jazykov ospravedlnenia, Prvá pomoc, Kroky k úspešnému a užitočnému životu a ďalšie a tematické skupinky na témy vzťahová, chváliaca, dámska, pánska, študijná a modlitebná.

Mne osobne dalo tohtoročné YFJ veľmi veľa, či už úžasné zážitky s Bohom, nové skúsenosti, zážitky alebo skvelé priateľstvá. Zistila som niečo viac o pláne, ktorý má pre mňa Boh a že mi dá silu zvládnuť všetko. Taktiež som vďačná za všetkých ľudí ktorých som tam mala možnosť spoznať. Bola som nesmierne nadšená z Božej prítomnosti, ktorá bola viditeľná vo VSETKOM A VŠADE. Teším sa na ďalší rok.

Ema Vollmannová

Viac informácií o akcii: yfj.cz