O aktivitách

Túžiš po dobrodružstve? Máš rád prírodu? Chceš vedieť ,ako zaujímavo sa dá dobre využiť voľný čas? Chceš spoznať nových priateľov?

Tak si na správnom mieste.

Slovo Pathfinder znamená prieskumník, stopár.  Je to ten, čo ukazuje cieľ. Pathfinder je ten, ktorý  ide vpredu, aby našiel cestu pre tých,  ktorí idú za ním. Vie si poradiť v každej situácii, pozná cestu a ukazuje ju iným.

Ak chceš byť Pathfinderom, nie je to nič ťažké. Klikni si na kontakty a vyhľadaj si Pathfinderov v tvojom meste alebo v okolí. No najprv sa pozri, čo všetko Ti Pathfinderská krajina ponúka.

Klub Pathfinder je ako rozprávková krajina, kde sa dobrodružstvo, túžba po poznaní nového a nachádzaní skutočného priateľa premieňa na skutočnosť.  Krajina Pathfinder ti ponúka zažiť dobrodružstvá v rôznych hrách, v splavovaní riek, v prekonaní  vysokých vrchov Slovenska. Okrem mesta spoznáš aj okolitú prírodu. Nebudeš si mýliť srnku s kamzíkom a budeš spoznávať, čo všetko dokážeš .
Pathfinder Ti pomôže  naučiť sa to, čo iní ani netušia (spoznávať vtáčiky podľa hlasu, vedieť zašifrovať tajný odkaz, nestratiť sa v lese…).  To čo budeš vedieť , nebude vedieť každý. Už sa nemusíš  po škole nudiť.  Budeš sa tešiť na víkendy a letné či zimné tábory cez prázdniny.

Pathfinder  je krajina slobody a šťastia, kde tvoj vedúci je tvoj kamarát a kde je dosť miesta pre všetkých (dievčatá i chlapcov, veľkých, malých, silných, slabých, vysokých…).

Ak rád cestuješ a rád spoznávaš ľudí z cudzích krajín, máš príležitosť zúčastniť sa celosvetového tábora Pathfinderov – Camporee, ktorý sa koná vždy v inej krajine. Alebo medzinárodného tábora Pathfinderov z Euro- Africkej časti našej zemegule. Cestovať však môžeš aj do krajiny, kde cudzí jazyk nebudeš potrebovať a tak sa môžeš zúčastniť napríklad aj Česko- Slovenského Camporee.

Život v Krajine Pathfinders tu stojí na zákonoch, ktoré sú v každej krajine, no tie naše prinášajú šťastie. Občania sa učia tieto pravidla napĺňať v svojich životoch každý deň. Dôležite je nevzdať sa. Hrať sa na Pathfindra a pri tom podvádzať a robiť zlé –  to nejde dokopy. Ako teda znejú základné hodnoty tejto úžasnej krajiny? Je ich desať.

Zákon krajiny Pathfinders

1. Pathfinder je čestný a úprimný

PTF nepodvádza. Keď je sám, je taký, ako pred ľuďmi. Nemá dve tváre. Je priamy  a hovorí vždy pravdu. V krajine Pathfinders netreba úradníkov a notárov, pretože tu platí slovo, ktoré povieš. Slovo má veľkú hodnotu a dané slovo je isté. PTF nedosahuje úspech tým, že by podvádzal. Prizná sa, aj keby to bolo na jeho stratu.

2. Pathfinder je zdvorilý a poslušný

Aj keď je PTF priamy, nikdy nie je nezdvorilý. Aj tam, kde je práve moderné byť drzým, alebo keď je niekto drzý proti nemu, vždy sa snaží láskavo jednať. Je ochotný poslúchať, aby skutočne porozumel, čo sa mu hovorí. Rešpektuje autority či už je to Boh, rodič, vedúci alebo učiteľ.

3. Pathfinder je čistý v myšlienkach, slovách i činoch

PTF odmieta uvažovať, rozprávať, počúvať, čítať, sledovať a robiť všetko, čo mu bráni v  boji o čistotu myslenia a činov víťaziť. Hoci je to boj ťažký, PTF sa snaží kontrolovať svoje myšlienky, stráži svoje slová a ovláda svoje jednanie.

4. Pathfinder sa stará o svoje telo a odmieta všetko,  čo ho poškodzuje (alkohol, drogy…)

V iných krajinách sú povolené mäkšie aj silnejšie drogy. Obyvatelia krajiny Pathfinders sa však rozhodli, že tu sa to nebude ani predávať, ani tajne vyrábať a už vôbec nie dovážať a užívať. Tak ako si vážia prírodu, vážia si aj to, že sú stvorení –  teda samého seba. Preto nebudú ani fajčiť a piť alkohol. Zdravie je predsa hodnota, ktorú si treba chrániť.

5. Pathfinder je radostným človekom

V prítomnosti radostných ľudí sa cítime príjemne. Nie je tu reč o komikoch a zabávačoch. Tu je reč o spokojnosti, o radosti z dobrých vzťahoch, z Boha, krásy… PTF sa neberie príliš vážne. Vie sa zasmiať aj sám zo seba. PTF je kamarát a ku kamarátstvu patrí humor, smiech a dobrá nálada. Krajina Pathfinders je krajina plná radosti.

6. Pathfinder má záujem o druhých a pomáha im

Sebectvo je vlastné každému človeku, ale nadšený PTF sa snaží prekonať ho. Robí všetko preto, aby miloval ľudí. Vie, že len silní a statoční dokážu myslieť na potreby druhých. Často, keď niekomu pomôže, pocíti radosť a aj on je obohatený.

7. Pathfinder miluje, poznáva a chráni prírodu i všetky ľuďmi vytvorené hodnoty

Prírodu, ktorú pre nás stvoril Boh,  sme dostali do daru preto, aby nás obklopovala svojou krásou a múdrosťou.  Preto ju treba chrániť. Tak ako sa PTF učí chodiť do prírody s otvorenými očami, a môže spoznávať rastliny, stromy aj zvieratá, tak sa učí mať aj otvorené a vnímavé srdce pre hlas tohto nádherného stvorenia. Okrem prírody sú tu aj ľudia, ktorí vytvárajú rôzne hodnoty. PTF chráni aj to, čo má hodnotu v ľudskom svete.

8. Pathfinder denne premýšľa o Bohu

Táto zákonitosť je kľúčová  pre skutočného občana krajinky Pathfinders.  Boh je ten, ktorý ponúka občianstvo, dáva zákony a garantuje bezpečnosť obyvateľom tejto zeme . On je vzorom pre všetkých občanov, od ktorého sa môžu učiť. Čim viacej spoznávajú, aký je, tým viac si ho vážia a napodobňujú ho.

9. Pathfinder sa správa úctivo, zvlášť na miestach, kde je uctievaný Stvoriteľ

Takéto správanie nie je samozrejmé v iných krajinách. V krajine Pathfinders však áno. Chovať sa úctivo totiž nedokáže hocikto. Iba ľudia, ktorí majú charakter a vedia sa ovládať. Úcta k  bohoslužobnému miestu vyjadruje, pred koho si sa prišiel postaviť ty, tvoji rodičia, kamaráti. Ani pred prezidentom by si určite nevyrušoval a nesprával sa neúctivo.

10. Pathfinder žije tak, ako si praje Boh

Posledná, ale nemenej dôležitá  hodnota vraví o tom, že Pathfinder chce robiť aj niečo navyše. Nerobí len to, čo sa očakáva, a čo je samozrejmé. On chce vedieť, čo si praje Boh. Hľadá na stránkach Knihy Kníh a v prírode.  Nečaká na povely. Sám chce aktívne robiť to, čo je správne.