Mesto, metropola východu (#cestopisyBrmbolca)

Nedávno som zavítal v Košiciach a upútali ma práve tieto miesta na mojej prechádzke: Dóm sv. Alžbety, Štátne divadlo.

Dóm sv. Alžbety je klasika, historická pamiatka, ktorá svojou nádherou nikdy nesklame. Bez nej si návštevu Košíc ani neviem predstaviť. Bol stavaný na dve etapy a vďaka poškodeniu živelnými pohromami, ho viackrát opravovali. Chrám je najväčším kostolom na Slovensku a naraz, počas omše, sa do neho vojde takmer 5000 ľudí. Zaujímavosťou je, že vedľajší oltár je vyrobený iba z kovu, ktoré odliali z pozostatkov zbrani používaných počas 1.sv. vojny. Ak by ste chceli ako ja vidieť najkrajší pohľad na Košice, môžete si zdolať pár krôčikov do jednej z prístupných vežičiek a budete mať mesto ako na dlani. Veľmi odporúčam. (cenník: Cenník vstupov – Farnosť sv. Alžbety (domsvalzbety.sk))

Ďalšie miesto, ktoré som navštívil, bola budova štátneho divadla. Vedeli ste, že vnútro divadla zdobia maľby z hier od anglického spisovateľa W. Shakespera ako napr. Rómeo a Júlia. Zaujímavé.

Každopádne presuňme sa na miesto mojej poslednej návštevy. Jakobov palác vyzerá ako vystrihnutý z rozprávkovej knižky. Svojou architektúrou pripomína stredoveké stavby, ale v skutočnosti bol postavený koncom 19. storočia. Budova slúžila rôznym účelom ako napríklad sídlo prezidenta v roku 1945. Do vnútra som sa však nedostal, no po dlhom pátraní na internete som zistil, že prehliadky so sprievodcom nie sú pravidelné a sú dopredu naplánované, preto ak budete mať čas, zavítajte do Košíc 3. až 5. februára 2023 a uvidíte túto nádheru aj zvnútra. Možno sa tam dokonca aj stretneme. Viac info nájdeš tu: OPAKUJEME – Jakabov palác (zvonku i zvnútra) – Potulka.sk

S láskou
Tvoj Brmbolec

Kam s deťmi

ZOO Košice a DinoPark

ZOO v Košiciach je treťou najväčšou ZOO v Európe a nájdete tam zvieratá z celého sveta. Videli ste napríklad takého tučniaka, tuleňa alebo tigra? Tu je tá možnosť a nemusíte ani ďaleko cestovať. Okrem levov a opíc sa môžete tiež tešiť na DinoPark, ktorý je súčasťou ZOO. (cenník: Cenník – Zoologická záhrada Košice (zookosice.sk))

Detská historická železnica

Rekreačná zóna Alpinka víta svojich návštevníkov už niekoľko rokov a ponúka im na svojom území ohniska, reštaurácie, detské ihriská alebo lanový park Tarzánia. Do centra zábavy sa môžete odviesť Detskou historickou železnicou a vychutnať si tak jazdu z údolia Čermeľ. (železnica: Detská železnica Košice (detskazeleznica.sk); Alpinka: Alpinkakosice.sk)

Kreatívna fabrika Steel Park

Steel Park je zábavne technické centrum, v ktorom sa aktívnym hraním dozviete niečo viac o príbehu ocele z pohľadu fyziky, optiky, geológie, magnetizmu a iných. Obsahuje tiež tzv. vedeckú hračku, ktorá rôznymi spôsobmi približuje alebo využíva prírodnú zákonitosť, jav, ktoré deti využívajú pri svojom poznávaní. Súčasťou výstavy sú aj rôzne zaujímavé pokusy. (SteelPark: Domov – Steelpark)