Siedma výzva od Brmbolca

Milí moji Brmbolcovia,

už iba štyri výzvy a štyri šifry a zistíte, kto som. Možno sa to dokonca niektorým z vás už aj podarilo. Odporúčam zapojiť sa do výzvy v tomto mesiaci, pretože za odmenu budem posielať podrobnejšie informácie o sebe. 😀

Tento mesiac mám pre vás výzvu, ktorá súvisí s predošlou šifrou a to nájsť/vytvoriť vlastnú stopu zvieraťa a urobiť jej odliatok. Pri tom si môžete vyskúšať špeciálne tiché pohyby indiánov, ktoré už poznáte.

Pomôcky na odtlačky: nájdená/vytvorená stopa, sadra, fľaša s vodou, nádoba (napr. z Ramy, veľkého jogurtu), nástroj na miešanie (drevená palička, špachtľa, lyžica), tvrdý papier/odstrihnutý kus fľaše na ohradenie stopy.

Ako na odliatok?

  1. Stopu vyčistíš od kamienkov, slamy iných prírodných/neprírodných materiálov. (Pripadne si v mäkkej zemi vytvoríš vlastnú napodobeninu stopy zvieraťa.) Využi pri tom štetec alebo sa silno nadýchni a fúkni.
  2. Stopu ohraď tvrdým papierom, alebo odrezanou časťou s fľaše, aby sa ti sadra nerozliala všade možne a aby si potom stopu vedel po zaschnutí pekne vybrať. (Stopu, pre lepšie vybratie, môžeš tiež trošku posypať sadrou. Podobne mamina posype formu na pečenie, keď pečie bábovku.)
  3. Do prázdnej čistej nádoby nasyp toľko sadry, koľko potrebuješ, prilej trochu vody a zamiešaj. Znova prilej vodu a miešaj. Toto opakuj pokiaľ sa ti voda zo sadrou dobre nezmieša a nevytvorí nie príliš hustú alebo riedku, ale stredne hustú kašu. (Môžeš to urobiť aj naopak. Najskôr do nádoby naleješ vodu a potom do nej postupne prisypávaš sadru, popri tom celý obsah miešaš.)
  4. Nechaj sadru v stope schnúť cca 30 minút a zatiaľ si vyskúšaj indiánske stopovanie, alebo sa zahraj s kamarátmi hru.
  5. Po zaschnutí odliatok opatrne vyber, jemne očisti a nechaj v teple dosušiť.
  6. Nezabudni mi poslať fotku.

S láskou
Tvoj Brmbolec

PS: Dá sa to aj v zime na mieste, kde nie je sneh