BATOH alebo ako sa zbaliť do prírody

Batoh je dôležitou súčasťou výzbroje, umožňuje nesenie ďalšej výstroje, výzbroje a potravín.

Pri výbere batohu treba mať na zreteli, že práve batoh ponesiete počas presunu na chrbte, a preto by mal byť čo možno najpohodlnejší. To, ako pohodlne sa Vám batoh ponesie, závisí hlavne od prevedenia jeho nosného systému. Úlohou nosného systému je prevzatie hmotnosti nákladu a jej rozdelenie do bedrového pásu a popruhov. Dôležitou súčasťou nosného systému je výstuž. Tá umožňuje redistribuovať záťaž do nosného systému.

Podľa prevedenia nosného systému môžeme batohy rozdeliť na: 
Batohy bez konštrukcie
Najčastejšie ide o batohy menšieho objemu, ale občas sa objavujú aj väčšie batohy. Batohy tohoto typu majú iba minimálnu konštrukciu alebo žiadnu. Konštrukcia býva zameraná hlavne na odvetranie chrbátu, než na distribúciu hmotnosti. Výhodou týchto batohov je to, že sú ľahké, skladné a relatívne lacné. Nie sú však určené na nosenie ťažších nákladov a na dlhšie pochody. 
Krosná
Sú určené na nosenie veľmi ťažkých nákladov, pretože majú pevnú konštrukciu, ktorá dokonale zabezpečuje rozloženie hmotnosti nákladu. Ich nosný systém sa dá veľmi efektívne vyladiť podľa hmotnosti nákladu. Majú veľký objem. Hlavnou nevýhodou je, že krosná sú menej stabilné v teréne, sú široké a ťažkopádne. 
Batohy s konštrukciou
Sú najvhodnejšie pre pobyt v prírode, ide o typy batohov vybavených vnútornou konštrukciou. Ich výhodou je, že umožňujú lepšie spojenie nosiča s batohom, sú vhodné aj do náročného terénu, pretože neobmedzujú pohyblivosť a nie sú zbytočne široké.

Batohy s konštrukciou sa skladajú z tela batohu, konštrukcie, ktorá preberá a sústreďuje hmotnosť nákladu do nosného systému, bedrového pása a nosných popruhov, ktoré zabezpečujú pripojenie batohu k telu človeka.

Pri výbere batohu si treba uvedomiť, že záťaž do 20 kg je schopný komfortne odniesť na Vašom chrbte takmer akýkoľvek batoh s nosným systémom a konštrukciou. Preto ak nenosíte ťažšie náklady, nemá zmysel investovať do drahých superodolných expedičných batohov.         

Aj najkvalitnejší batoh, ak je zle zbalený, nebude na tvojom  chrbte sedieť pohodlne, bude ťa omínať. Navyše pri chôdzi môže nastať kývanie batohu, ktorého dôsledkom je pomalé rozodieranie popruhov a materiálu, prípadné odreniny a otlaky chrbáta.

Tu je zopár rád ako správne batoh zbaliť:

  • na spodok batohu patria najľahšie veci, ktoré počas dňa nie sú potrebné, napríklad spací vak, oblečenie na noc.
  • čo najbližšie ku chrbátu patria najťažšie predmety ako sú sekera, konzervy, nádoby s vodou, varič, jedálna miska.
  • ostatný priestor je určený pre stredne ťažké veci a veci, ktoré potrebujete počas presunu napríklad pršiplášť, sveter, baterka.

 

Autor: Monika Majdišová