Krvácanie z nosa

Ahojte kamaráti dnes by sme sa povenovali ďalšiemu pomerne častému poraneniu a to krvácaniu z nosa.

Je to pomerne bežné a neškodné poranenie pokiaľ nenastane veľmi veľká strata krvi,  pokiaľ niekto užíva lieky na riedenie krvi, ak sa jedná o uraz hlavy a z nosa vyteká vodnatá krv.Krvácanie z nosa sa najčastejšie objaví pri porušení malých cievok v nose ako následok úderu do nosa, kýchania, špárania sa v nose alebo fúkania nosa, ale aj pri vysokom krvnom tlaku, alebo pri užívaniu liekov na riedenie krvi.
Krvácanie z nosa môže biť nebezpečné, ak je strata krvi veľká. Ak krvácanie z nosa súvisí s poranením hlavy, krv je riedka a vodnatá – indikuje zlomeninu lebky čo je veľmi vážny a život ohrozujúci stav.

Takže ako postupovať pri ošetrení takéhoto stavu?
Poďme si to spoločne prejsť.
Opäť vlastná bezpečnosť na prvom mieste, preto použijeme rukavice.
Postihnutého upokojíme, obzvlášť ak je to dieťa.
Hlavu nezakláňame, ako bolo kedysi zvykom, naopak postihnutého predkloníme. Pokiaľ to postihnutého nebolí stlačí si na 10 minúť palcom a ukazovákom mäkkú časť nosa. Po 10 minútach nos uvolní, ak sa krvácanie zastavilo pomôžeme mu poumývať tvár a doporučíme mu aby nesmrkal a nefúkal si nos, aby sa krvácanie neobnovilo.
Ak krvácanie neprestalo znova na 10 minút si stlačí mäkkú časť a potom uvolní. Ak krvácanie neprestalo ani po treťom 10 minútovom cykle, zabezpečíme prevoz do nemocnice.
Prečo sa už nezakláňa hlava ako kedysi? Je to preto že krv pri záklone hlavy zateká do hrdla a následne sa prehĺta a keďže krv sa ťažko trávy vyvoláva vracanie.

V prípade že je nos na dotyk bolestivý a nie je možné stlačiť jeho mäkkú časť môžeme len podložiť pod nos gázový štvorec, alebo urobiť prakový obväz a tento následne aplikovať a zabezpečiť prevoz na odborné ošetrenie.

Autor: Martin Moncoľ

Zdieľať: