Intereurópske divízne CAMPOREE v Portugalsku

24.7.2019 odletelo z Viedne lietadlo so 48 pathfindrami z rôznych kútov Slovenska. Rozhodli sme sa spoznať nielen krásy Portugalska, ale aj pathfindrov z celej Európy a iných častí sveta. V neskorých večerných hodinách pristálo lietadlo v Lisabone. Autobusom sme dorazili do prírodného parku Sesimbra, kde sa konalo intereurópske divízne camporee s názvom „Boží sľub – vždy s tebou“. 
Prvé dni sme na výletoch objavovali ponuky Portugalska – pieskové pláže, slanú vodu, malé historické mestečko Sintra či obrovský Lisabon. Ako praví pathfindri sme nezabudli ani na dobrodružstvo. Vyskúšali sme pre Slovákov nezvyčajný šport – surfovanie na velikánskych vlnách Atlantického oceánu. 

Samotné Camporee sa začalo 29. Otvárací ceremoniál prebiehal v cirkusovom stane, ktorý sa naplnil hlasnými pokrikmi a skandovaním 17 rozličných burácajúcich národov. Camporee sme začali piesňami, modlitbami a zamyslením hlavného rečníka, predsedu nemecko-švajčiarskej únie Stephana Sigga. Podobne sme trávili aj nasledujúce rána a večery. Celý týždeň sme sledovali príbeh Jozuu. Ako on skúmal zasľúbenú zem, my sme mali za úlohu prebádať rôzne miesta v areáli a získať talenty (mena camporee) na workshopoch.

Za talenty sme si potom mohli kúpiť jedlo, zúčastniť sa rôznych zábavných a dobrodružných aktivít alebo ich darovať organizácii ADRA. Za každý darovaný talent dostala ADRA 1 euro. Camporee si dalo za cieľ vyzbierať 5000 € na podporu 30 detí v Sao Tome. Na workshopoch sme mohli získať aj zlaté Jozuove karty, s ktorými sa dali robiť veľmi zaujímavé aktivity, napríklad letieť balónom, jazdiť na koni, voziť sa na pedálovej káre, skákať na trampolíne alebo sa plaviť na kanoe. Darovaním jednej zlatej Jozuovej karty orgánizácii ADRA sme podporili deti v Sao Tome sumou 50 eur. Nakoniec sa vyzbieralo vyše 1000 zlatých kariet a k tomu približne 20 000 talentov, čím sme niekoľkonásobne splnili náš cieľ a vyzbierali sumu 76 951 eur. 

Jeden večer sme mali možnosť bližšie spoznať a skamarátiť sa s pathfindrami zo Španielska, ktorí prišli na návštevu do nášho táboriska. Hoci sme si veľmi nerozumeli, pretože po španielsky vedeli len niekoľkí z nás a po anglicky zase menšina z nich, strávili sme spolu pekné chvíle pri hrách, zmrzline a dorozumievaní sa rukami-nohami. Vo štvrtok sa konala medzinárodná večera, počas ktorej sme mohli ochutnať švajčiarsky tavený syr, francúzske crepes, talianske patatini a iné jedlá. V piatok večer sme mali tú česť byť svedkami verejného rozhodnutia 13 pathfindrov nasledovať Ježiša, ktoré vyjadrili krstom. Sobota bola pre nás špeciálnym dňom, kedy sme mohli viac času venovať Bohu, sebe navzájom a oddychu. Zároveň to bol aj deň, keď sme camporee slávnostne ukončili. 4.8.2019 sa slovenská výprava plná spomienok a zážitkov konečne vrátila domov.

 

Sme hrdí na to, že práve my sme mohli reprezentovať Slovensko a zažiť camporee s vyše 2500 účastníkmi. Odnášame si odtiaľ nové kamarátstva, pekné skúsenosti a uistenie, že vždy môžeme rátať s Božím sľubom, že je s nami na každom kroku našej cesty. (Jozua 1,9)

 

Celú fotodokumentáciu camporee našich slovenských fotografov nájdete TU: Google fotogaléria z Camporee 2019.

Autor: Jaroslav B.